Přehled
loading...Please wait while content is loading.
Přehled

 

Basketbalové mistrovství světa žen, které v roce 2010 přivítá Česká republika je pro české sportovní fanoušky jednoznačně největší a nejvýznamnější sportovní akcí roku. Nejlepší světové basketbalistky se přitom do „Srdce Evropy“ sjíždějí již podruhé v historii světových šampionátů pod bezednými koši. Poprvé se tak stalo v roce 1967, kdy se zlatými medailemi ověnčily hráčky tehdejšího Sovětského svazu, když ve finále porazily korejský výběr.

Ruské čekání na titul
Ruské hráčky jsou jedním z horkých favoritů i nyní, 43 let poté, tím spíš, že druhý nejúspěšnější celek v historické tabulce světových basketbalových šampionátů čeká na zlatou medaili již dlouhých 27 let. Naposledy se z titulu mistryň světa radovaly hráčky Sovětského svazu v roce 1983 v Brazílii, kde dokázaly po velmi dramatickém boji porazit tým Spojených států 84:82. Od té doby však šestinásobné světové šampionky na podobný úspěch čekají. Na posledních třech mistrovstvích dokázaly Rusky vždy postoupit do finále, ovšem ani v jednom případě se jim nepodařilo udělat poslední zlatý krok. V roce 1998 a 2002 podlehly v boji o zlato výběru USA, před čtyřmi roky v Brazílii se jim osudným stal celek Austrálie. Bude tedy zajímavé sledovat, jak si tentokrát ruské basketbalistky povedou a jestli konečně zlomí to své finálové prokletí.

Americký návrat
Absolutně nejúspěšnějším celkem co do počtu získaných medailí ze světových basketbalových šampionátů jsou Američanky. Sedmkrát se radovaly ze zisku zlatých medailí, jednou skončily na stříbrném stupínku a dvakrát jim připadl bronz. A právě poslední přírůstek do jinak velmi bohaté sbírky má bronzový odlesk a pro americký výběr je vnímán jako neúspěch. Po zisku dvou titulů v řadě byla třetí příčka na posledním MS v Brazílii hodnocena jako výrazný ústup ze slávy a zámořské hráčky se jistě budou snažit opět dobít ztracený basketbalový trůn.

USA, Rusko a ti druzí
Nadvláda dvojbloku USA-Rusko nad světovým ženským basketbalem je více než markantní. Vždyť od roku 1951, kdy se začala psát historie světových ženských basketbalových mistrovství, získaly dohromady tyto dva týmy z 15 možných prvenství hned 13. Jejich hegemonii dokázaly přerušit pouze reprezentační výběry Brazílie (1994) a Austrálie (2006), což znamená, že právě Australanky se tentokrát představí v roli obhájkyň titulu.

Český sen
Ženský basketbal má v České republice obrovskou tradici a ne náhodou figuruje Česká reprezentace na historicky 6. místě v tabulce světových šampionátů. Přestože největší úspěchy, tehdy ještě československého ženského basketbalu, spadají do šedesátých a sedmdesátých let (1964 - 2. místo, 1971 – 2. místo), i současná generace má na čem stavět. Ostatně zlato z ME 2005 je toho jasným důkazem. A právě v domácím prostředí by chtěly české reprezentantky oprášit někdejší slávu českého ženského basketbalu.

 

Klíčové údaje
FIBA mistrovství světa v basketbalu žen se koná vždy jednou za čtyři roky a je to setkání momentálně nejlepších ženských basketbalových výběrů celého světa.
Šampionát, který v roce 2010 proběhne v České republice ve dnech 23. září až 3. října. 2010 se uskuteční ve třech pořadatelských městech – Ostravě, Brně a Karlových Varech.

Mistrovství světa 2010 se účastní celkem 16 výběrů, přičemž přímo se kvalifikovala Česká republika jakožto pořadatelská země a následně i obhájce titulu Austrálie.
Zbývajících 14 celků se kvalifikovalo na základě výsledků kontinentálních šampionátů
Evropská zóna: Francie, Bělorusko, Rusko, Španělsko, Řecko
Americká zóna: USA, Brazílie, Argentina, Kanada
Asijská zóna: Čína, Korea, Japonsko
Africká zóna: Mali, Senegal


Systém turnaje

Týmy budou rozřazeny do čtyř skupin po čtyřech týmech, kde se utkají systémem každý s každým. První tři celky z každé skupiny postoupí do nadstavbové části, která bude mít podobu 2 skupin po šesti týmech. Čtyři nejlepší celky z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále, kde se již nadále bude postupovat vyřazovacím způsobem – čtvrtfinále (8 týmů), semifinále (4 týmy), finále (2 týmy) + utkání o konečné 7., 5. a 3. místo.
Poslední dva celky z každé nadstavbové skupiny utvoří skupinu o 9. – 12. místo. Celky, které nepostoupily ze základních skupin se pak utkají ve skupině o 13. – 16. místo.

Bulletin FIBA Daily
Zaregistrujte se k odběru našeho denního bulletinu a dostávejte nejnovější basketbalové zprávy přímo do své e-mailové schránky
Odeslat
Registrace
Odhlásit

2010 FIBA World Championship Global Partners and Marketing Partners